Kontakt
Ambulance | 596 096 460 |
Provozní doba
Ordinační doba ambulance | 6:00 – 14:00 |
Endoskopické vyšetření | 8:00 – 13:00 |
PREVENCE NÁDORU TLUSTÉHO STŘEVA
V České republice je v současné době diagnostikováno 4 a půl tisíce nových nádorových onemocnění tlustého střeva ročně. U mužů se nádory tlustého střeva vyskytují častěji, nejvyšší výskyt je mezi 65. a 80. rokem.
Zhoubný nádor tlustého střeva ve většině případů roste dlouho, i proto je možné většinu nádorů objevit včas, ještě v přednádorovém stavu. Pokud se u vás objevila jedna z následujících potíží, nemusí se jednat o zhoubný nádor tlustého střeva, ale měli byste navštívit svého praktického lékaře nebo gastroenterologickou ambulanci:
- dlouhodobější změna pravidelnosti stolice, střídání průjmu a zácpy, pocit nedokonalého vyprázdnění, obtížné vyprazdňování,
- krvácení z konečníku nebo příměs krve ve stolici, a to jak jasně červené, tak tmavé,
- odcházení stolice v úzkém proužku,
- ztráta hmotnosti, únava a slabost,
- neurčitá břišní nepohoda, pocit plnosti, bolesti břicha, větší plynatost.
Rizikové faktory, které pravděpodobnost vzniku nemoci zvyšují:
- věk, většina pacientů onemocní po 50 roku života (výjimkou však nejsou ani mladší pacienti),
- opakovaný výskyt polypů ve střevě,
- některý ze syndromů s rizikem maligního onemocnění jako jsou Familiární adenomatosní polypóza nebo Lynchův syndrom,
- Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida,
- vysoký příjmem živočišných tuků, uzenin a červeného masa, nízký příjem vlákniny v zelenině a ovoci,
- obezita,
- alkohol,
- nedostatek pohybu.
Pokud je Vám více než 50 let, máte nárok na primární screeningovou kolonoskopii, kterou stačí, nepatříte-li do rizikové skupiny, provést jednou za deset let. Při výskytu některého z příznaků, navštivte ihned lékaře.
Zdroj: https://www.mou.cz/nadory-tlusteho-streva-a-konecniku/t1451
KOLONOSKOPIE
Postup před vyšetřením:
Střevo je nutné vyčistit. K tomu se používají projímadla, vyšetření trvá průměrně 20–30 minut, záleží na kvalitě střevní přípravy a na dalších faktorech.
Pokud užíváte léky na ředění krve či přípravky obsahující železo, léky na cukrovku, poraďte se svým ošetřujícím lékařem o jejich vysazení. Léčbu je většinou nutné přerušit v dostatečném předstihu před vyšetřením.
V den vyšetření a výkon:
Tekutiny neomezujte, pít přestaňte 2 hodiny před výkonem. Ranní medikaci si vezměte a zapijte vodou.
K vyšetření je nutné přinést doporučení od indikujícího lékaře a výsledek základní laboratoře, která nesmí být starší 14 dnů.
Před vyšetřením lékař rozhodne o podání sedace, jejímž cílem je zklidnění pacienta a snížení vnímání bolesti. Po aplikaci těchto léků nesmíte řídit auto, a proto je vhodné mít zajištěný odvoz domů.
Po vyšetření:
Při odchodu z ambulance dostanete zprávu z vyšetření, kterou odnesete odesílajícímu lékaři, a současně Vám sdělíme další informace ohledně dietních a režimových opatřeních.
Gastroskopie
je endoskopické vyšetření trávící trubice, při kterém lze vyšetřit žaludek, jícen a část tenkého střeva. Je to běžné vyšetření, které s sebou nese jen malá rizika, má přitom velký přínos v diagnostice i léčbě mnoha nemocí.
Na konci hadice je drobná videokamera, která promítá obraz sliznice jícnu, žaludku a dvanácterníku na obrazovku, kde ji vidí lékař. Pomocí ovládacího aparátu lze konec endoskopu různě natáčet a tím si zobrazit celou dutinu žaludku. Endoskop navíc umožňuje použití drobných klíštěk, kterými se dá bezbolestně odštípnout drobný vzorek sliznice (biopsie), který se zasílá k histologickému vyšetření.
Velký význam má endoskopický přístroj i při zástavě krvácení ze sliznice jícnu a žaludku – endoskopem lze například uzavírat krvácení svorkami
Velkou výhodou vyšetření je, že lékař vidí stav sliznice „na vlastní oči“ a že může odebrat vzorky. Pacient není při tomto vyšetření zatížen žádným škodlivým zářením a výhodou je i relativní bezbolestnost tohoto vyšetření.
Po použití znecitlivujících léků v oblasti krku hrozí vdechnutí jídla. Je proto potřebné ještě 2 hodiny po výkonu nic nejíst a nepít. Pokud byly při vyšetření použity zklidňující léky, nesmíte alespoň 24 hodin řídit motorové vozidlo či vykonávat činnosti vyžadující zvýšenou pozornost. Ideální je mít sebou doprovod.